Suurim kalasaak

Suvise kalapüügi kohta pole siin eriti miskit kirjutada – käisime Aarega mitmeid kordi kalal nii päeval kui öösel. Võib julgelt öelda, et iga kord tulime tagasi mingi saagiga. Ja uus suitsuahi sai ilusti tööd teha selle kalasaagi küpsetamisel. Viimasel ajal oli suurimaks saagiks ikka ja jälle haug – seda nii järel vedamise kui ka landi loopimise teel püütuna.

Üks kurb tõdemus jäi sellest suvest küll – latikasaak jäi kesiseks. Saime küll mõned latikad, aga enamasti olid need väikesed. Seega latikas sel aastal lihtsalt ei võtnud.

Aga sügis oli sel aastal soe ja seega saime rahulikult kaua Emajõe peal käia – ikka ja jälle öösiti, sest sügisel ju angerjas jälle liikumas ja luts pistab ka nina välja.
Juhtus siis nii, et sai jälle septembri viimasel päeval mindud – ikka reede õhtul peale ja mööda jõge alla ning ööseks ankur sisse. Kõrval oli üks punt kalamehi ka, kes kaldale end ööbima seadis – ei tea, kuidas neil saak oli, aga meil oli päris lõbus.

Aare seletas, et õhtul saab rahulikult magada kuni 11-ni ja siis tuleb hakata kala püüdma, sest nii luts kui angerjas on ööelukad. Seadsime end rahulikult sisse, aga magama jääda küll ei õnnestunud, sest lutsupoisid otsustasid sel õhtul juba varakult meie ussivaru kallale asuda. Seega sain juba kella 9 paiku lutsupüügist mõnu tunda. Ja see ei olnud mitte erand vaid ikka päris lõbusalt tuli teisi kohe. Lutsud olid muidugi sellised keskmikud – mitte väga suured. Aga enamasti olid nad konksu liiga sügavale kugistanud ja seega ei saanud eriti tagasi lasta neid.

Kella 11 paiku hakkas mulle üks “ront” ka tonka otsa – Aare arvas üpris kähku, et “uss”. Ja seda ta oli ka – mitte mingi suur elukas, aga rapsis mõnuga. Kätte ma selle igatahes sain! Aare aitas kahvaga kaasa ka. Öö poole läks ka Aarel hästi – tema tonka otsa jäi juba päris ilus purakas angerjas – seda ikka andis välja sikutada. Ja suur oli ta tõesti – hilisem kodus täpiskaalumine näitas 860 grammi. See pole mitte tavaline angerjauss vaid ikka päris tore elukas.

Hommikupoole lõpetas angerjas ja luts võtmise ära ja tagasiteel vedasime lanti ning tegime peatusi, et tonkat proovida – selle tulemusena saime veel paar säinast ja ahvenat juurde ning loomulikult haugi! Ja mitte paar tükki vaid lausa üheksa poissi tuli meiega koju kaasa – suurim haug oli päris ilusa kaaluga (täpiskaalumine andis tulemuseks 2,3 kg).

Võib julgelt öelda, et see oli selle aasta kõige parem kalapüük minu jaoks üldse – Aare siin käis ikka tihedamini ja tuli mitmed korrad suurema haugisaagiga tagasi, aga minuga koos oli see parim. Ja seda kõike ühe ööpäevaga.

Kogusaak 24 tunniga (kodust kalale ja koju tagasi) ~12 kg kala:

  • 15 lutsu
  • 2 angerjat (suurim 860 g)
  • 9 haugi (suurim 2,3 kg)
  • 2 säinast
  • 2 ahvenat

Otse loomulikult sai saak ära suitsetatud ja maitsev sai see tulemus kohe väga – luts on hea, ahven mõnus, haug ja säinas kõlbab süüa ja angerjas on suitsetatult lausa delikatess!

Kõik pildid sellest saagist: